info@darpol.bydgoszcz.pl

+48 52 322 05 63

DARPOL jest firmą rodzinną, więc ideę społecznie odpowiedzialnego biznesu mamy wpisaną w nasze DNA.  A oto przykłady działań, które podejmujemy:

 

 

 

nowoczesny transport

 

 

 

Naszą codzienną pracą tworzymy dla społeczeństwa coraz lepszy, bezpieczniejszy i nowoczesny transport szynowy, dzięki któremu może w szybki, sprawny i coraz bardziej komfortowy sposób dostać się do pracy, szkoły, na wakacje itp. Powodów do podróżowania koleją jest mnóstwo. Ponadto to najbardziej ekologiczny transport, więc cieszymy się, że mamy możliwość przyczyniać się tym samym do „zdrowia” naszej planety!

Ciekawostka! Czy wiecie, że w Skandynawii zaistniał nowy silny trend tzw. „flygskam”? To powszechny ruch proekologiczny polegający na wstydzie z powodu latania samolotami, które są najbardziej obciążającym środowisko środkiem transportu. W efekcie społeczeństwo skandynawskie masowo przesiada się (nawet na dłuższe trasy) z „trujących” samolotów na „zielone” pociągi.

Więcej o flygskam możesz poczytać tutaj.

 

 

Podchodzimy odpowiedzialnie do współpracy z naszymi partnerami biznesowymi – zarówno z klientami, dostawcami, pracownikami i instytucjami. Na nasze działania patrzymy długoterminowo – jesteśmy solidną  firmą rodzinną,  rzetelnie płacimy podatki, odpowiedzialnie spłacamy nasze zobowiązania, a terminowe płatności wynagrodzeń dla naszych pracowników są dla nas priorytetem. W końcu gdyby nie uczciwe podejście do naszych partnerów, kierowanie się we współpracy zasadami Fair Play nie byłoby nas na rynku już ponad 30 lat!

 

Formy rodzinne

 

Działamy na rzecz poprawy otoczenia gospodarczego firm rodzinnych. Aktywnie angażujemy się w inicjatywy podejmowane przez środowisko firm rodzinnych, integrujemy je, edukujemy, działamy na rzecz tworzenia lepszego prawa i otoczenia sprzyjającego sukcesji, tworzenia sukcesów rodzimych firm, a w efekcie budowania silnej polskiej gospodarki opartej o trwały krajowy kapitał i stabilne miejsca pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj.

 

 

siatkówka niepełnosprawnych

 

Już od wielu lat wspieramy klub siatkówki na siedząco  START Wrocław – wielokrotnego mistrza Polski w piłce siatkowej dla osób niepełnosprawnych.  To fantastyczni ludzie, którzy mimo przeciwności losu nie poddają się i dalej ciesząc się życiem, walczą o duże cele!   Ponadto, za pośrednictwem naszego Prezesa p. Dariusza Jasińskiego  aktywnie działamy na forum międzynarodowym w ramach europejskiej i międzynarodowej federacji siatkówki na siedząco.

 

 

siatkówka

 

W naszym firmowym sercu dużo miejsca zajmuje siatkówka. Drugą pasją naszego Prezesa bowiem (zaraz po firmie) jest właśnie ta dyscyplina.  Dariusz Jasiński to wieloletni sędzia międzynarodowy piłki siatkowej oraz aktywny działacz. Nie tylko znany jest z prowadzenia meczów na najwyższym poziomie, ale także ze swojej szerokiej aktywności edukacyjnej, w ramach której wprowadzał młodych i starszych adeptów w tajniki sędziowania. Wydawał dla sędziów publikację „Casebook” z nietypowymi sytuacjami na boisku, podejmował liczne działania promujące siatkówkę w Polsce i na świecie, wprowadził do Polski siatkówkę plażową. Obecnie po przejściu na emeryturę sędziowską wspiera aktywnych arbitrów jako kwalifikator podczas siatkarskich rozgrywek zarówno w Polsce jak i na świecie.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj. 

 

laweczka

 

Nie zapominamy też o społeczności lokalnej. Czy wiecie, że nasz bydgoski Myślęcinek to największy w kraju park znajdujący się na terenie miasta? To ulubione miejsce bydgoszczan na spacery, odwiedziny w  ZOO, przejażdżki rowerowe, rolki i inne formy aktywnego spędzania czasu. Niestety okazało się, że jedną z większych bolączek parku była niedostateczna ilość miejsc do siedzenia i odpoczynku, a na ich zorganizowanie nie starczało dotąd funduszy. Dlatego dołączyliśmy do projektu „Ławeczka”, w ramach którego z innymi lokalnymi firmami sfinansowaliśmy posadowienie w Myślęcinku ławek, na których można odpocząć w trakcie rodzinnych (i nie tylko) spacerów.

Na potwierdzenie włączenia się do tej akcji, ławeczkę z naszym logo znajdziecie przy ścieżce tuż obok plaży i wake-parku.

 

zespół

 

W pracy spędzamy ogromną część naszego życia. Staramy się więc tworzyć dla naszego zespołu przyjazne miejsce pracy, w którym każdy będzie czuł się dobrze pracując w atmosferze szacunku, akceptacji, współpracy, dzielenia się wiedzą i wzajemnego wsparcia jako jedna zgrana drużyna.

 

tolerancja

 

Wspieramy różnorodność i tolerancję. Jesteśmy dumni z tego, że nasz zespół budują osoby z różnych pokoleń, płci, narodowości, wyznań, a także z niepełnosprawnościami. Różnorodność wzbogaca!

Eko Darpol W miarę naszych możliwości staramy się w codziennym funkcjonowaniu  stosować rozwiązania sprzyjające ekologii:

 

– W naszej firmie segregujemy odpady użytkowe oraz produkcyjne.

– Wiele materiałów pozostałych z naszych procesów produkcyjnych stanowi bardzo dobry surowiec do wykonywania różnego rodzaju oprzyrządowań , narzędzi na własne potrzeby itp.. Stanowią więc klasyczny, w naszej firmie, przykład odzysku materiałów , które często w innych jednostkach gospodarczych potraktowane byłyby jako odpady.

– Stosujemy technologie produkcji zmniejszające zużycie materiału, np. specjalny program do wycinarki laserowej, który maksymalnie efektywnie rozkłada wycinane detale na arkuszu blachy minimalizując straty materiałowe. Tym samym pomaga w zwiększeniu ilości detali  wycinanych z jednego arkusza blachy, co przy braku takiego podejścia zwiększałoby ślad węglowy w środowisku.

– Wdrażamy rozwiązania cyfryzacyjne i informatyczne. Dzięki tym wdrażanym w sferze produkcji będziemy mogli w przyszłości w efektywny sposób wyliczać ślad węglowy tworzony w produkowanych przez nas wyrobach. Ułatwi to nam analizę, a następnie realizację naszych działań proekologicznych, które tak istotne są w świetle polityki Zielonego Ładu oraz dla naszych klientów wytwarzających tabor szynowy tak w Polsce jak i na świecie. Ponadto dzięki rozwiązaniom cyfrowym ograniczamy też konieczność służbowych wyjazdów osobistych na rzecz spotkań online, co pozwala także na zmniejszenie szkodliwego działania na środowisko.

– W  firmowym ogrodzie na prawie połowie obszaru utrzymujemy zieleń.

– Stosujemy technologię LED do oświetlenia zarówno w firmie jak i w projektowanych wyrobach.

– Ciepło generowane przez maszyny produkcyjne wykorzystujemy do ogrzewania pomieszczeń w naszym budynku.

– Czy wiesz, że co roku na całym świecie produkuje się gigantyczną ilość odpadów, z których ogromna część to opakowania?  Chroniąc środowisko, dajemy im drugie życie (zwłaszcza opakowaniom kartonowym), które to wykorzystujemy do pakowania i wysyłki naszych produktów.

– Kolejnym z największych „zaśmiecaczy” środowiska są opakowania po napojach butelkowanych. Stosujemy więc filtry do wody , by nie musieć używać w firmie wody butelkowanej, a wykorzystywać do picia zdrową i wysoko cenioną bydgoską wodę z sieci wodociągowej czerpaną z ujęć Lasu Gdańskiego i Czyżkówka.

– Staramy się maksymalnie ograniczać ilość zużywanego papieru np. minimalizując konieczność drukowania dokumentów, drukując 2-stronnie, wdrażając rozwiązania elektroniczne zamiast papierowych, wykorzystując papier pochodzący z recyklingu itp.

– Wspieramy także postawy proekologiczne wśród naszych pracowników (np. przez dystrybucję materiałów dotyczących ochrony środowiska tak w pracy jak i w codziennym życiu, wspieranie ich rowerowej aktywności np. w ramach projektu „Rowerowa stolica Polski”, montaż stojaków rowerowych itp.).

– Rozsądnie zarządzamy zużytym sprzętem elektronicznym , o czym świadczy choćby przyznany nam tytuł Odpowiedzialnego Przedsiębiorcy.

 

Produkty

 

Nasze usługi i wyroby:

– w projektowanym i produkowanym przez nas oświetleniu do pojazdów szynowych stosujemy energooszczędną technologię LED.

– także w pozostałych produktach kierujemy się przy ich projektowaniu względami środowiskowymi, np. wagą produkowanych elementów wpływającą na energochłonność pojazdów szynowych.

– większość naszej produkcji i usług wykonywana jest z metali, a zwłaszcza ze stali, aluminium, miedzi, mosiądzu. Nie dość, że stwarzają ogromne możliwości i pole do popisu, to w dodatku są bardzo ekologiczne. Czy wiesz, że stal w procesie ponownego wykorzystania zachowuje wszystkie swoje naturalne właściwości?  Recykling stali i innych materiałów to sposób na znaczne ograniczenie wykorzystania globalnych zasobów energetycznych, materiałowych, a zarazem na ochronę otaczającego nas ekosystemu i zmniejszanie śladu węglowego.

Wykorzystując metale jako podstawowy surowiec produktów wspieramy więc gospodarkę o obiegu zamkniętym.

– wiele naszych produktów produkowanych z surowców innych niż metal wykonywanych jest z materiałów biodegradowalnych lub nadających się do recyklingu (np. nasze uniwersalne niepalne i biodegradowalne deski sedesowe)

Więcej o gospodarce o obiegu zamkniętym poczytasz tutaj.  

– Zainicjowaliśmy i prowadzimy ogólnopolski projekt wykorzystywania dostępnych u naszych kontrahentów zapasów produktów / surowców / materiałów / komponentów, pozwalając na racjonalne wykorzystanie już powstałych i wyprodukowanych wyrobów przez różnych producentów. Ułatwiamy wymianę tych materiałów pomiędzy firmami z naszej branży, eliminując konieczność ich powtórnego produkowania, a więc i niepotrzebnego zużywania zasobów. Jakie to zapasy? Kliknij tu, by sprawdzić. 🙂

 

Naprawy

 

Naprawy.

Po co kupować jeśli można coś naprawić? I do tego samego namawiamy naszych klientów, oferując im ogromny wachlarz usług regeneracji części zamiennych do pojazdów szynowych. Kolejny raz wspieramy więc przy tym gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zobacz jakie przykładowe podzespoły naprawiamy  

 

piramida zakupowa

 

Zakupy

W naszych zakupach w miarę możliwości kierujemy się odpowiedzialnym podejściem z piramidy zakupowej:  zanim kupisz – użyj tego, co już masz. Jeśli nic takiego nie masz – pożycz. Jeśli nie możesz pożyczyć – wymień się. Jeśli nie dasz rady wymienić – kup używane. Jeżeli nie możesz kupić używanego – zrób to sam. A dopiero jeśli nie możesz zrobić tego sam – kup.

 

Współpraza ze szkołami

 

Edukacja i ciągłe uczenie się

Wiemy, że każdemu człowiekowi na początku  drogi zawodowej brakuje wiedzy, kompetencji i doświadczenia. Dlatego współpracujemy ze szkołami zawodowymi oraz z uczelniami, dzieląc się naszymi umiejętnościami z młodszymi kolegami. Współpracujemy ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi, przyjmując na naukę zawodu uczniów oraz praktykantów, dzięki czemu mogą zdobywać doświadczenie tak potrzebne na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.

Ponadto nasz Prezes przez wiele lat pełnił funkcję członka konwentu (grupy doradczej) przy rektorze Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, czym również przyczynialiśmy się do poprawy poziomu nauczania na tej uczelni.

Kto się nie rozwija, ten się cofa, więc także nasi pracownicy mają możliwość uczestniczenia z licznych warsztatach i szkoleniach organizowanych przez DARPOL.

 

 

Środowisko kolejowe

Działamy w branży kolejowej, więc bardzo kibicujemy aktywnościom miłośników kolejnictwa. M.in. dlatego podarowaliśmy do Izby Tradycji Kolejnictwa w Bydgoszczy zestaw części i elementów do pojazdów szynowych, które wzbogacają tamtejszy ciekawy zbiór eksponatów kolejowych. Bardzo się cieszymy, że naszymi darami mogliśmy wesprzeć prowadzone przez nich dzieło.

 

 

 

DARPOLOVE

Czas epidemii koronawirusa to szczególnie trudny okres dla nas jak i innych polskich firm. Jednak mimo to staraliśmy się pomagać tym, którym było na pewno jeszcze ciężej.

Dlatego w ramach akcji „DARPOLOVE wsparcie” dostarczyliśmy na pogotowie przy szpitalu MSWiA na Markwarta tak bardzo potrzebne tam wyposażenie: certyfikowane maseczki, przyłbice ochronne, chemię odkażająca i antybakteryjną, kremy do rąk, specjalne urządzenie medyczne wspierające leczenie chorób płuc.
Chcieliśmy, by choć ta nasza mała cegiełka przyczyniła się do jak najszybszego opanowania epidemii!

 

 

 

„GOVERNANCE” CZYLI ŁAD FIRMOWY

Z punktu widzenia budowy „systemu” firmowego, jego trwałości i odporności bardzo ważne są dla nas profesjonalizacja i wypracowanie elastycznego, szybko adaptującego się do zmieniającej się ciągle rzeczywistości (VUCA) ładu organizacyjnego. Ważnym elementem tego porządku jest prowadzony w firmie proces sukcesji, który zabezpiecza przyszłe długofalowe funkcjonowanie firmy, dając naszym klientom i pozostałym partnerom pewność, że będą mogli na nas liczyć nie tylko dziś, ale także w przyszłości.